Do odważnych świat należy

0-4 retuszPierwszym pozaklubowym zdjęciem, które poddaliśmy analizie jest praca Przemka Markiewicza.

Zdjęcie poddane naszej ocenie wygląda tak:

Zdjęcie stan pierwotny
Zdjęcie stan pierwotny

Temat zdjęcia nie jest może oryginalny, ale nie można odmówić mu pewnego uroku. Kontury detali architektonicznych na tle pochmurnego nieba, zwykle prezentują się dobrze. W tym jednak przypadku autor świadomie lub nie chciał pójść na kompromis: ukazać ciekawe niebo i prawidłowo naświetlony kontur. Prawdopodobnie takie rozwiązanie podpowiedział autorowi jego aparat. Skutek jest taki, że niebo, podświetlone przez słońce jest w jednym miejscu mocno przepalone. Aby tego uniknąć, trzeba było zmierzyć ekspozycję na samo niebo (czyli dobrać czas i naświetlenie) i nie troszczyć się o to, że detal architektoniczny wyjdzie zupełnie czarny.

Pierwszą korektą, którą zaproponowaliśmy jest wyrównanie zdjęcia, przez jego delikatny obrót w lewą stronę.

Obrót
Obrót

Druga sprawa to sam kadr. Kierunek zdjęcia określony jest prze chorągiewkę, która wskazuje prawą stronę i tam powinno być więcej miejsca. Chorągiewka „patrzy” w tym kierunku, wieć potrzebuje przed sobą więcej miejsca. Zdjęcie ma ścisle określony kierunek z lewej do prawej. Dlatego obcinamy część prawą. Obcinamy również kawałek dołu, ponieważ kopuła dachu niczego nie wnosi do zdjęcia.

Kadrowanie
Kadrowanie

Teraz nalezy delikatnie skorygować światła i cienie. Te pierwsze przyciemnić, te drugie rozjaśnić:

Korekta swiateł i cieni
Korekta swiateł i cieni

Pozostała jeszcze kwestia wypalonej plamy u góry. Możemy ją wyretuszować używając t.zw. stempla – pobrać elementy graficzne z innego miejsca zdjęcia i zamaskować ten defekt.

4 retusz
Retusz

Teraz porównajmy to zdjęcie z jego wersją pierwotną:

Zdjęcie stan pierwotny
Zdjęcie stan pierwotny

Należy jednak zwrócić uwagę, że cała ta zabawa byłaby niepotrzebna, gdy zdjęcie już w fazie jego wykonywania zostało:
1. Poprawnie naświetlone
2. Poprawnie skadrowane.

Dziękujemy autorowi i życzymy coraz lepszych ujęć.

3 thoughts on “Do odważnych świat należy

 1. Chciałbym wam pokazać malutki program do hdr, który naprawde warto sprawdzic, wayz tylko 600kb ale daje niesamowite efekty, tylko suwaki uzywamy z glowa! 😉 oto dwa moje przyklady zrobione na szybko, zdjecie Przemka pokazane wyzej, nie kadrowane, i moja surykatka z zoo 🙂

  Foto Przemka: http://img195.imageshack.us/img195/1224/fotka1copy.jpg

  Surykatka:
  przed> http://img137.imageshack.us/img137/5886/img22061.jpg
  po> http://img34.imageshack.us/img34/7020/img2206z.jpg

  Link do programu: http://www.marekduda.pl/machinery/
  P.S. Zerknijcie do galerii 🙂
  Pozdrawiam,
  Tomek G.

 2. Tylko jest jedno ale, przy zdjęciu Przemka hdr jest absolutnie niepotrzebny. Cały urok jest w tym aby pokazać kontur na tle nieba, a nie obdrapany i murowany cokół. W dodatku, nie wiem jak ten program, ale inne nie radzą sobie specjalnie dobrze z przepaleniami..
  I jeszcze jedno, zdecydowana większość zdjęć lepiej wygląda wykonana tradycyjną techniką (bez hdr), pod warunkiem, że ekspozycja jest na tyle dobra, że to i owo można jeszcze cyfrowo poprawić.Bardziej naturalną surykatkę uzyskałbyś (tak mi się wydaje) wprowadzając korekty w photoshopie, tu wyszła jakaś taka nienaturalnie prześwietlona.

 3. Tutaj zdjęcie Przemka posłużyło jako przykład, chciałem pokazać szybki i intuicyjny program który jest łatwiejszy w obsłudze niz Photomatix, jesli kogoś interesuja takie efekty to moze go z powodzeniem uzyc, zreszta efekt HDR zawsze był kontrowersyjnym tematem, nie namawiam absolutnie do używania tego programu jako podstawowego narzędzia w obróbce fotografii, niemniej jednak daje on ciekawe efekty. Zreszta sam bardzo rzadko uzywam tego efektu, bo psuje on bardzo jakosc zdjecia i czesto trzeba dluzej posiedziec nad jednym ujeciem, ostrosc, szumy, dodatkowe korekcje i tak wszystko ostatecznie w Photoshopie. Ten programik ma kilka suwakow pomagajcych to wszystko ogarnac w jednym malutkim programie.. no i autorem softu jest Polak 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.