Klubowa analiza zdjęć

miniaturaDyskutując na spotkaniach klubowych o zdjęciach, spierając się nad nimi często dochodzimy do wnoisku, wiele zdjęć można by jeszcze uratować, gdyby to i owo poprawić: przekadrować, zrobić delikatną korektę – wydobyć ze zdjęcia to co na nim jest, ale nieco ukryte.

Stąd pomysł, aby co tydzień wybrać jedno zdjęcie, które krok po kroku zostanie zmodyfikowane. Chcielibyśmy jednak do tej zabawy dopuścić również osoby zewnątrz. Wśród zdjęć, które zostaną nadesłane na adres foto@tmzz.pl wybierzemy jedno, które poddamy dogłębnej, klubowej analizie, zaproponujemy wachlarz możliwych usprawnień. Zdjęcie o rozdzielczości 72 dpi, gdzie dłuższy bok nie przekracza 900 pikseli, a całkowita objętość 500 kb należy nadsyłać do każdego wtorku – włącznie. Jezeli żadne zdjęcie nie zostanie nadesłane, wybierzemy jedno z klubowych.

Na ostatnim klubie omówiliśmy dwa zdjęcia, które zostały zgłoszone do konkursu Zdjęcia Tygodnia.

1. Na pierwszy rzut oka małociekawe zdjęcie

_ (16)

Kadr nie jest zbyt ciekawy, trochę zbyt szeroki. Niebo mdłe. Kolory trochę za mocno nasycone.
Pierwszą rzeczą, którą warto uczynić jest delikatne skorygowanie kadru:

_ (16) 1 Kadrowanie

Odcinamy delikatnie lewą stronę i trochę dołu.
Następnie rozjaśniamy nieznacznie cienie i mocno przyciemniamy światła – czyli jasne partie zdjęcia. Dodatkowo zwiększamy minimalnie kontrast półcieni.

_ (16) 2 Del rozj cieni, mocne przyciemnienie swiatel, zw kontr półcieni

Niebo wygląda już zdecydowanie lepiej, ale spróbujemy je jeszcze przyciemnić. Przy okazji jeszcze zwiększamy kontras półcieni.

_ (16) 3 dodatkowe przyciemnienie swiatel, zw del kontr półcieni

Dalsze przyciemnianie nieba może już spowodować, że będzie wyglądać nienaturalnie.
Teraz przydałoby się zmniejszyć nasycenie kolorów.
_ (16) 4 del zmniejszenie nasycenia

Zdjęcie prezentuje się już lepiej. Można jeszcze je trochę wyostrzyć.

_ (16) 5 wysotrzenie obrazu

Ewentualnie można jeszcze przez maskowanie (czyli zaznaczenie obszaru nieba) spróbować je jeszcze przyciemnić.

_ (16) 6 przyciemnienie dodatkowe maską nieba

Teraz zdjęcie prezentuje się może nie rewelacyjnie, ale na pewno zdecydowanie lepiej. Proszę spojrzeć poniżej na jego wersję przed zmianami:

_ (16)

2. Zdjęcie jest bardzo pomysłowe jeśli chodzi o kompozycję.

_(20)

Wałki słomy są ładnie ułożone w kadrze. Prowadzą nasz wzrok gdzieś ku zielonym łąkom i lasowi. Ale tu takż emamy wyblakłe niebo. Dodatkowo obraz jest lekko nieostry oraz małonasycony. Razi zwłaszcza nieostrość pierwszego wałka słomy.
Spróbujmy więc zastosować ponownie porzyciemnienie swiateł:

_(20) 1 Przciemnienie świateł

Niebo stało już się zdecydowanie ciekawsze. Wykadrujmy jeszcze to zdjęcie, aby usunąć krzaki z lewej strony obrazu oraz kawałeczek nieba nad pierwszym wałkiem słomy.

_(20) 2 Kadrowanie

Zróbmy jeszcze coś, żeby zdjęcie nie było takie mdłe. Zwiększamy więć delikatnie nasycenie oraz kontrast, zmniejszając nieznacznie jasność zdjęcia. Prawda, że jest lepiej?

_(20) 3 Min Zw nasycenia i kontrastu min zmn jasności

Jeszcze troszeczkę zwiększymy ostrość i mamy efekt końcowy:

_(20) 4 Del zwiększenie ostrości

A tak zdjęcie wyglądało przed tymi wszystkimi usprawnieniami:

_(20)

Wszystkie zmiany zostały wykonane w programie Photoshop Elements. Takie same efekty można osiagnąć za pomocą bezpłatnego programu Gimp.

Jeszcze raz zapraszamy do wspólnej zabawy. W przyszłości będziemy się starać jeszcze dokładniej przeanalizować zdjęcie pod względem motywu, kadru, techniki wykonania.