Edukacja fotograficzna

Doskonalenie warsztatu fotograficznego nie polega tylko na robieniu zdjęć, oglądaniu jak robią to inni, ale także na czytaniu czy słuchaniu wypowiedzi ludzi zajmujących się fotografią, którzy nie opowiadają o jej technicznych aspektach (nie emocjonują się nowościami technicznymi, ani możliwościami photoshopa), ale poszukują głębszego sensu swojej pasji.

Ostatnio w radiowej „Trójce” dosyć często występuja ludzie zajmujący się fotografią. Opowiadając o niej w sposób niezwykle ciekawy. Dzięki publikowanym w Internecie nagraniom audycji radiowych można na spokojnie zapoznać się z niektórymi z nich. W grudniu ub. roku w Klubie Trójki wystąpili dwaj ludzie którzy o fotografii mają do powiedzenia bardzo dużo i to w sposób niezwykle ciekawy.

Pierwszy z nich to Witold Krassowski, autor albumu „Powidoki z Polski”, w którym umieścił zdjęcia z lat 1989 – 1999, czyli z okresu, wielkich zmian w naszym Kraju. Autor i zaproszeni w studio goście barwnie opowiadają o fot0grafiach, o tym co one przedstawiają oraz o kontekście w jakim powstawały. Audycję można ściągnąć stąd ?. Natomiast przeczytać o albumie, autorze, a także obejrzeć niektóre zdjęcia można tutaj ?.

Drugi to Jacek Dehnel, autor zbioru opowiadań „Fotoplastikon” – o tym co widać i czego nie widać na fotografiach. W jaki sposób można opowiadać to co przedstawia zdjęcie, ale również jak daleko można się zagłębić w tym czego na zdjęciu nie widać wyraźnie, jak stworzyć całą metafizyczną otoczkę zarejestrowanego na papierze lub innym nośniku obrazu. Audycję można ściągnąć stąd?. Natomiast z recenzją książki można zaznajomić się tutaj?.

Te dwie audycje to doskonałe dopełnienie fotograficznego samokształcenia, jedna z prób znalezienia odpowiedzi na ważne pytania odnośnie sensu robienia zdjęć – nurtujących chyba każdego zagłębiającego się w świat obrazu człowieka.

Author: rp

Skomentuj wpis